Hattrick voor Feyenoord-spits Ferri na herziening door dataspecialisten

Herziening van het eerste doelpunt
Feyenoord-spits Nacho Ferri heeft alsnog een hattrick op zijn naam gekregen na een herziening van het eerste doelpunt in de wedstrijd tegen PEC Zwolle. Aanvankelijk werd de 0-1 in het duel, dat 0-7 eindigde, toegeschreven aan Simon Graves van PEC Zwolle als een eigen doelpunt. Deze beslissing is echter na een grondige analyse door dataspecialisten teruggedraaid, waardoor de Spaanse aanvaller nu officieel drie doelpunten heeft gemaakt in de wedstrijd.
De verwarring ontstond zondag na de wedstrijd. Bij de 0-1 werd een schot van Ferri aanzienlijk van richting veranderd door Graves. De algemene regel stelt dat een doelpunt als eigen treffer wordt genoteerd wanneer een van richting veranderd schot zonder de aanraking van de verdediger niet tussen de palen zou zijn beland. Echter, als het schot al tussen de palen gaat voordat de verdediger de bal raakt, wordt de treffer aan de schutter toegekend.
OPTA, de officiële datapartner van de KNVB, meldde na extra bestudering van de beelden dat het eerste doelpunt van Feyenoord tegen PEC Zwolle alsnog op naam van Nacho Ferri is gekomen. De dataspecialisten die dubieuze doelpunten controleren, concludeerden dat er geen camerastandpunt was dat met zekerheid kon bevestigen dat de bal op enig moment buiten de palen zou gaan voor de aanraking. Hierdoor is het doelpunt aan de aanvaller toegewezen.

Verwarring en officiële standpunten
De scheidsrechter van de wedstrijd, Alex Bos, had Ferri zondag al op het wedstrijdformulier aangemerkt als de maker van het eerste doelpunt. Als blijk van zijn hattrick kreeg de Spaanse spits van Bos de wedstrijdbal mee naar huis, een traditioneel ritueel in het voetbal. Echter, omdat OPTA het doelpunt aanvankelijk als een eigen goal beschouwde, moest de treffer maandag opnieuw worden bekeken. Dit gebeurt altijd wanneer het wedstrijdformulier en de data niet overeenkomen.
Een woordvoerder van de KNVB bevestigde maandagochtend dat de waarneming van de scheidsrechter en daarmee het wedstrijdformulier leidend zijn. Volgens de KNVB had Ferri het doelpunt officieel op zijn naam gekregen. OPTA zag dit eerder op de maandag nog anders en stelde dat hun cijfers leidend zijn voor de officiële statistieken die door de media worden gebruikt, terwijl de KNVB de eigen registratie alleen voor bijvoorbeeld de app Voetbal.nl gebruikt.
Het databureau beschouwde de 0-1 van Feyenoord als een dubieus geval dat door een groep mensen geanalyseerd moest worden. Hoewel de kans op verandering aanvankelijk als klein werd ingeschat, tenzij er een nieuw camerastandpunt beschikbaar kwam, besloot OPTA na nadere bestudering toch op hun beslissing terug te komen. Dit betekent dat Ferri na het duel in Zwolle niet op twee, maar direct op drie doelpunten staat.
Impact voor Ferri en de topscorersstrijd
Deze herziening is goed nieuws voor de 21-jarige Ferri, die deze zomer door Feyenoord voor 9 miljoen euro werd overgenomen van het Belgische Westerlo. Tot gisteren had hij nog niet gescoord voor zijn nieuwe club, maar nu staat hij in één klap op drie treffers. Dit kan mogelijk een belangrijke impuls zijn voor zijn verdere prestaties dit seizoen.
Met zijn hattrick kan Ferri zich nu mengen in de strijd om de topscorerstitel in de Eredivisie. Na zes speelrondes staan er drie spelers met vijf goals bovenaan: FC Utrecht-spits Artem Stepanov, vleugelaanvaller Soren Tengstedt van Go Ahead Eagles, en Ferri’s ploeggenoot Gjivai Zechiël. Ferri is tevens de derde Spanjaard die een hattrick heeft gescoord in de Eredivisie, na Fran Sol en Adrián Dalmau.
De wedstrijd tegen PEC Zwolle was voor Feyenoord een succesvolle middag met een 0-7 overwinning, wat de grootste Zwolse nederlaag ooit in de Eredivisie betekende. De ploeg uit Rotterdam speelde in het eerste halfuur op een hoog niveau, wat PEC Zwolle te veel bleek. De trainer van PEC Zwolle gaf aan dat de prestatie van veel spelers, inclusief hemzelf, zeer matig was.
De afwezigheid van Ryan Thomas bij PEC Zwolle vanwege een lichte blessure werd genoemd als een mogelijke factor, hoewel keeper Jasper Schendelaar aangaf dat het team ook zonder hem moet kunnen presteren. De samenstelling van het middenveld, met de keuze om Ody Velanas op te stellen in plaats van Thijs Oosting, werd ook kritisch bekeken. Velanas werd uiteindelijk in de rust gewisseld, wat de problemen van PEC Zwolle in de wedstrijd onderstreepte.
Technisch directeur Gerry Hamstra van PEC Zwolle sprak eerder over de ambitie om het linkerrijtje aan te vallen, maar de prestatie tegen Feyenoord roept vragen op over die doelstelling, waarbij handhaving in de Eredivisie de primaire ambitie lijkt te worden.
Read Also
Source: nos.nl